Symbolika świec

Świece w wierze chrześcijańskiej mają ogromne znaczenie i bardzo duża jest ich symbolika. W sklepach z dewocjonaliami znajdują się osobne działy, na których prezentowane są przeróżne rodzaje kościelnych świec. Największe znaczenie ma paschał. Świeca największa, ale i najważniejsza.

Co to jest paschał?

Paschał jest dużą świecą, najczęściej wykonaną z wosku, która zapalana jest w okresie wielkanocnym. Jednak towarzyszy ona również w liturgiach podczas chrztu, pogrzebu lub ślubu. Sama symbolika paschału jest ogromna i chociaż nie zawsze, każdy rozumie co oznaczają poszczególne jego wzory, to każdy wie, że jest to najważniejsza świeca.

Symbole umieszczone na paschale

Symbole, które umieszcza się na największej świecy oznaczają rany chrystusowe oraz rok, w którym po raz pierwszy zapala się paschał i litery alfa i omega, które z kolei znaczą, że wszystko jest od początku aż do końca. Tego rodzaju świecę zmienia się co roku, ponieważ zawsze wigilię paschalną zapala się nową świecę paschalną.

Inne świece

Samych świec kościelnych jest bardzo dużo, mają one zarówno symboliczne kolory jak i symboliczne aplikacje. Świece ołtarzowe zawsze muszą palić się przy ołtarzu podczas liturgii, wszystko zależy jednak od danych liturgicznych okresów. Inne świece palą się w okresie adwentu, inne podczas Wielkanocy a jeszcze inne w okresach zwykłych.

Świece to tylko cześć działu sklepów z asortymentem produktów kościelnych.

Dodaj komentarz