Ryngrafy, czyli niezwykłe medaliony

Choć nie każdy spotkał się z tą nazwą, to na pewno zdecydowana większość chrześcijan miała niejedną okazję do tego, przy podziwiać ryngrafy. Te niewielkie medaliony można znaleźć w wielu domach, ponieważ są zwyczajowym prezentem na chrzciny czy Pierwszą Komunię Świętą. https://www.meritohurt.pl/ryngrafy-srebrne.html

Ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej

Te wyjątkowe medaliony są zazwyczaj ozdobione wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej albo Matki Boskiej Częstochowskiej. Słynnej wileńskiej ikonie od wieków przypisuje się liczne cuda, podobnie zresztą jak drugiemu wymienionemu wizerunkowi, który zdobił ryngrafy już w XVII wieku.

Trzeba też wspomnieć o medalionach z Matką Boską Karmiącą. Są one przekazywane młodym małżeństwom, a także mężczyznom. Mają zapewnić miłość i wszelkie dobra rodzinom. Można je wręczyć nowożeńcom albo na przykład na rocznicę ślubu.

Inne możliwości

Popularne są także ryngrafy, które przedstawiają świętych. Do najczęściej spotykanych należą medaliony z wizerunkiem św. Krzysztofa. Jest on patronem wszystkich kierowców, zatem jeśli chce się zrobić prezent komuś bliskiemu, który często jest w drodze, to warto pomyśleć właśnie o takim upominku.

Trzeba też pamiętać o ryngrafach patriotycznych. Medaliony z orłem można znaleźć w niejednym muzeum, stanowią także cenną pamiątkę przechowywaną w wielu domach. Noszone były niegdyś przez żołnierzy, którzy chcieli zaznaczyć swój patriotyzm i zadeklarować przynależność do kościoła katolickiego.