Matka Boża z Candelarii

Różne są media użyte do uwieczniania Matki Bożej, dzięki którym katolicy mogą kultywować swoje wierzenia. Wizerunek możemy spotkać na obrazach, malowidłach ściennych w kościołach, czy figurach. Jednymi ze sławniejszych figur matki boskiej są: z Candelarii, Fatimska, Kębelska oraz z Lourdes.

Figurka Matki Boskiej z Candelarii

Inaczej zwana „La Morenita”, co w hiszpańskim oznacza „czarna”. Jest to drewniana figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem w bazylice Matki Bożej w Candelarii (na Teneryfie). Papież Pius VII 12 grudnia 1818 roku ogłosił Matkę Bożą z Candelarii Patronką Wysp Kanaryjskich, która jest tam najważniejszym symbolem religijnym.

figurka matki boskiej niepokolanej

Legenda Matki Bożej z Candelarii

Figurka matki boskiej – Czarnej Madonny – została wyciągnięta z morza przez Guanczów w 1390 roku jeszcze przed przybyciem Hiszpanów. Najpierw swoje miejsce miała w grocie, a później trafiła do pierwszej, wybudowanej przez hiszpańskich katolików, kaplicy. W 1826 roku została wciągnięta do morza przez bardzo silny huragan – to co można obejrzeć w kaplicy to kopia wykonana przez Ferdynanda Estevaza. Kopię umieszczono w innym sanktuarium, a obecne miejsce kultu wybudowano w 1959 roku.

Reprodukcje malowideł i obrazów spotkać można na szeroką skalę. Natomiast inaczej wygląda sprawa figurek, które bardzo ciężko odwzorować. Oryginalne, tworzone przez artystów są wręcz nie do podrobienia. Figurka Matki Boskiej z Candelarii z pewnością zasługuje na uznanie w dziedzinie sztuki.

Dodaj komentarz