Krzyż św. Benedykta – skąd bierze się jego siła?

benedyktyński krzyż dużej mocy

Św. Benedykt żył w V wieku i pochodził z bogatej rodziny. Porzucił jednak swój majątek na rzecz pustelniczego życia i zwrócenia się w stronę Boga. Medalion św. Benedykta znany jest od wielu wieków. W XVII wieku za sprawą ówczesnego papieża trafił na niego wizerunek samego założyciela benedyktyńskiego klasztoru. Ten wizerunek znajduje się na awersie. Z kolei rewers stanowi krzyż św Benedykta z napisami odnoszącymi się do ważnych chwil próby w życiu świętego, kiedy to współbracia próbowali go otruć, a także kiedy na pustkowiu był kuszony przez szatana.

Krzyż z medalionem – oręże egzorcystów i szczególne zawierzenie się św. Benedyktowi

Krzyż Św. z medalionem św. Benedykta, a właściwie jego rewersem stał się bardzo popularny wśród dewocjonaliów. To bardzo szczególny medalion, który zawiera skróty kilku ważnych sentencji. Nad krzyżem widniejącym na medalionie znajduje się napis PAX – oznaczający pokój w Bogu, czyli jedną z reguł zakonu benedyktyńskiego. Na poprzecznej belce krzyża na medalionie znajdują się litery NDSMD, czyli „Diabeł nie będzie mi przewodnikiem”. Z kolei na pionowej belce – CSSML: „Krzyż Święty niech będzie mi światłem”. Napisy znajdują się również z obydwy stron medalionu, tworząc V R S N S M V – S M Q L I V B: „Światłem niech mi będzie Krzyż Św., a nigdy wodzem smok przeklęty”. Medalion jest umieszczony nad wizerunkiem Jezusa Chrystusa na Krzyżu, a nad nim widnieje tradycyjny na Krzyżach napis INRI. Taki krzyż jest zawierzeniem się wstawiennictwu św. Benedykta, który jest patronem nie tylko swojego klasztoru ale także całej Europy oraz szczęśliwej śmierci.

Krzyż św. Benedykta to nie talizman

Krzyża św. Benedykta – poznaj go, nie należy utożsamiać z talizmanem mającym odegnać szatana. Ponieważ ma on prowadzić do zjednoczenia z Bogiem i modlitwy, a nie być ochroną niezależnie od postępowania. Jest zawierzeniem swoich spraw doczesnych św. Benedyktowi, który ma wstawiać się za nami u Boga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *