Długa modlitwa może być wygodna

Każdy ma czasem potrzebę porozmawiać z Bogiem nieco dłużej. Oczywiście najczęściej robimy to wówczas klęcząc. Jednak wielogodzinne trwanie w takiej pozycji często kończy się bólem nóg i odczuwanym przez dłuższy czas dyskomfortem. Dlatego zamiast klękać na twardej i niewygodnej posadzce lepiej modlić się na klęczniku.

modlitwaWybór spośród klęczników jest naprawdę duży. Istnieją klęczniki klasyczne, z siedziskiem, z wysuwaną kratką lub tzw. karmelitańskie. Chodź klęczniki karmelitańskie mogą wydawać się niewygodne tak naprawdę pozwalają na długie godziny modlitwy. Na blacie niewielkiego klęcznika przysiadamy, a pod nim kładziemy nogi, kolanami przylegając do podłoża. Dzięki temu ciężar nie spoczywa wyłącznie na nogach. Bardzo praktyczne są klęczniki do modlitwy i spowiedzi. Kiedy w kościele nie ma wystarczająco dużo konfesjonałów, a odbywa się spowiedź np. przedświąteczna, taki klęcznik może posłużyć jako konfesjonał. W razie potrzeby wysuwa się do góry kratkę, a kiedy to nie jest konieczne można się na nim po prostu modlić. Klęczniki z siedziskiem są najbardziej wygodne. Mogą się na nich modlić osoby starsze, którym nogi nie pozwalają na klęczenie na posadzce lub zwykłym klęczniku.

Klęczniki to niezbędne wyposażenie każdej świątyni. Są one bowiem ogromnym udogodnieniem dla wiernych, którzy chcą się dłużej modlić. Jednak klęczniki to także duży pożytek dla kapłana, np. podczas spowiedzi.

Dodaj komentarz